środa, Czerwiec 20Ostrowiec Świętokrzyski w sieci

Rusza wakacyjny pociąg do Sandomierza

kolej

Już w najbliższy weekend 24 – 25 czerwca Samorząd Województwa Świętokrzyskiego ponownie uruchamia wakacyjne połączenie kolejowe na linii Kielce – Sandomierz. W każdy weekend do 27 sierpnia, jak również 15 sierpnia pociągiem odjeżdżającym z Kielc o godzinie 7.34 będzie można wyruszyć do Sandomierza. Dodatkowo 25 czerwca w godzinach 7.34 – 10.00 podczas podróży pociągiem będzie można skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach akcji profilaktycznej „Pociąg do zdrowia”, organizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Planowana godzina dotarcia pociągu do Sandomierza to 10.00. Powrotnie natomiast, pociąg wyjeżdża z Sandomierza o godzinie 18.05, a przyjazd do Kielc zaplanowany jest na godzinę 20.13. Godziny kursowania pociągu zostały dostosowane do potrzeb każdego turysty i rodzin z dziećmi, które po miło spędzonym dniu w Sandomierzu, mogą powrócić do Kielc przed późnym wieczorem.

Obsługę trasy obsługiwać będą trzy nowe i komfortowe trójczłonowe pojazdy, wyposażone w 156 miejsc siedzących każdy. Tabor dostosowany jest do przewozu osób niepełnosprawnych, wyposażony jest w specjalne miejsca do przewożenia rowerów oraz dużych bagaży, gniazdka elektryczne przy fotelach, bezpłatny bezprzewodowy internet, a także przestronne toalety wyposażone w składane stoliki do przewijania niemowląt i dzieci.

Poza atrakcjami, które zapewnia miasto Sandomierz, władze miasta umożliwiają posiadaczom kolejowego „Biletu Świętokrzyskiego” wejście na Bramę Opatowską za symboliczną złotówkę, a ponadto zapewniają dojazd i odwóz pasażerów do/z centrum autobusami, których godziny kursowania dostosowane są do godzin przyjazdu i odjazdu pociągu. Dopełnieniem oferty połączenia kolejowego Kielc z Sandomierzem są zintegrowane kolejowo-autobusowe połączenia ze stacji kolejowej w Ostrowcu Św. do Krzemionek (Rezerwat Archeologiczny wpisany na Listę Pomników Historii) i Bałtowa (Bałtowski Kompleks Turystyczny) oraz równolegle do Ujazdu (Zamek Krzyżtopór) przez Opatów.

25 czerwca w godzinach 7.34-10.00 podróżujący do Sandomierza będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach akcji „Pociąg do zdrowia”. Podczas akcji będą przeprowadzane m. in. badania pomiaru: ciśnienia tętniczego, stężenia glukozy we krwi, poziomu tlenku węgla w powietrzu wydychanym, PEF (szczytowy przepływ wydechowy), a także udzielane wskazówki dotyczące zdrowego stylu życia i zapobiegania chorobom związanym z paleniem tytoniu, instruktażu samobadania piersi na fantomach.

Partnerami akcji są: Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kielcach, Świętokrzyskie Centrum Onkologii, Przewozy Regionalne sp. z o.o. Oddział Świętokrzyski z siedzibą w Skarżysku – Kamiennej oraz Urząd Miasta w Sandomierzu.

Akcja profilaktyczna „Pociąg do zdrowia” zainauguruje „Białą niedzielę”, na którą zaprasza do swojej siedziby Urząd Miasta w Sandomierzu (plac Poniatowskiego 3).