niedziela, Sierpień 19Ostrowiec Świętokrzyski w sieci

Z pracownikami banków o oszustwach

Wczoraj policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu i Przestępczości Nieletnich oraz funkcjonariuszki z Zespołu Profilaktyki Społecznej z ostrowieckiej komendy spotkali się z przedstawicielami miejscowych palcówek bankowych. Spotkanie poświęcone było problematyce oszustw na szkodę osób starszych, dokonywanych metodą na tzw. „wnuczka” czy „policjanta”. Tylko wczoraj w Ostrowcu Świętokrzyskim oszuści wyłudzili w ten sposób 27000 złotych od 85 – letniego mężczyzny.

Policjanci wciąż otrzymują zgłoszenia o oszustwach dokonywanych metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”. Przestępcy wykorzystując ufność i dobre serce starszych osób w dalszym ciągu działają  i oszukują seniorów. Taka sytuacja miała miejsce wczoraj w Ostrowcu Świętokrzyskim. 85 – latek będąc przekonanym, że rozmawia przez telefon z policjantem, przekazał oszustom 27000 złotych na „załatwienie sprawy” w związku z wypadkiem syna. Po krótkim czasie po odbiór gotówki zgłosił się młody mężczyzna. Gdy starszy pan zorientował się, że został oszukany było już za późno.

Podczas wczorajszego spotkania policjanci zapoznali pracowników placówek bankowych z problematyką oszustw na szkodę seniorów oraz sposobów działania sprawców. Omówiono najczęstsze schematy działania oszustów metodą „Na wnuczka” czy „na policjanta”. Podkreślano jak  ogromne znaczenie ma kontakt pracownika  placówki  finansowej z klientem – seniorem w sytuacji, kiedy jest podejrzenie, że to właśnie potencjalna ofiara oszustwa. Często, to właśnie dzięki szybkiej reakcji bankowców udaje się udaremnić dokonanie oszustwa i niejednokrotnie zatrzymać sprawcę. Spotkanie miało także na celu wypracowanie wspólnych metod działania w takich sytuacjach.

źródło : policja.pl