wtorek, Sierpień 14Ostrowiec Świętokrzyski w sieci

Prokuratura wszczyna śledztwo ws. gróźb wobec Stępnia

Po udziale młodych ostrowczan w filmie „Re: Polski Zamęt”, realizowanego dla europejskiej telewizji Arte, posypały się w ich stronę groźby i hejty. 5 marca 2018 roku postanowieniem Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Ostrowcu Świętokrzyskim zostało wszczęte śledztwo w tej sprawie.

Na forum Ostrowca pojawiły się wpisy o identyfikacji i rozliczeniu młodzieży za ten czyn. Jednak najbardziej obraźliwe komentarze padały w stronę Patryka Stępnia, ostatnio mocno zaangażowanego w politykę, który był głównym bohaterem wątku w filmie telewizji Arte. „Tych złodziei z PO razem z rudym wszarzem powinni zamknąć w więzieniu”, „Zakodujcie sobie w pustych łbach, że nikt was tu nie chce i kulturalnie proszę wypier**”, „Gdzie mieszka ta kanalia?” – to tylko część postów kierowanych w jego stronę.

Prokuratura powołuje się na art.119 § 1 Kodeksu Karnego: Kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną wobec grupy osób lub poszczególnej osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej lub z powodu jej bezwyznaniowości, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Tej samej karze podlega, kto publicznie nawołuje do popełnienia przestępstwa określonego wyżej.

Pisze: Sekretariat Prokuratury zawiadamia, że postanowieniem Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Ostrowcu Świętokrzyskim z dnia 5 marca 2018 roku wszczęte zostało śledztwo pod sygnaturą PR 2 Ds 52.2018 w sprawie stosowania w okresie od daty bliżej nieustalonej w 2017 roku do dnia 13 lutego 2018 roku, w Ostrowcu Św., woj. świętokrzyskie, przemocy i gróźb bezprawnych wobec grupy osób działających w ramach nieformalnego stowarzyszenia – Zespół Pomocy Koleżeńskiej z siedzibą w Ostrowcu Św. z powodu ich przynależności politycznej, w szczególności natomiast wobec Patryka Stępnia i Jakuba Słowińskiego, tj. o czyn z art. 119 § 1 kk.