środa, Czerwiec 20Ostrowiec Świętokrzyski w sieci

Kuratorium przeciwne lekcjom z posłami

woszp17
3 października, wizytą poseł Joanny Muchy, zainaugurowano w Skarżysku-Kamiennej program #woszposłem – świętokrzyskie. Zaledwie 3 dni później, szkołę z Ostrowca Świętokrzyskiego odwiedziła Kamila Gasiuk-Pihowicz, która opowiadała młodym ludziom o działaniach społecznych i pracy posła.

Program jednak nie wszystkim się spodobał. Mimo zadowolenia uczniów i dyrektorów z przeprowadzonych lekcji wosu z posłami, Kuratorium Oświaty dało reprymendę dyrektorowi za zorganizowanie takiej lekcji w swojej szkole. W oświadczeniu, Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik ostrzega dyrektorów przed konsekwencjami: „Podejmowanie takich działań, niezależnie od programu partii czy organizacji, które je inspirują, spotka się ze stanowczym sprzeciwem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, ze wszystkimi konsekwencjami dla osób odpowiedzialnych.”

Nie tak dawno temu, Zespół Pomocy Koleżeńskiej, który organizuje program #woszposłem – świętokrzyskie, został wyrzucony ze swojej siedziby za prywatne poglądy członków młodzieżowej organizacji, które nie szły w parze z poglądami zarządu budynku. Młodzi ludzie zorganizowali wtedy konferencję prasową, a radny PiS – Jarosław Czarnecki wezwał na nich policję. Prezydent Ostrowca udzielił wtedy wsparcia i udostępnił zespołowi nową siedzibę. Dzisiaj, tej samej młodzieży blokuje się kolejną inicjatywę, cieszącą się uznaniem wśród uczniów świętokrzyskich szkół.

Jak mówi Patryk Stępień, lider organizacji i koordynator programu #woszposłem, żałuje, że zabiera się młodzieży możliwość rozmowy z Posłami na Sejm RP: „Ja jestem przeciwny jakimkolwiek zakazom z góry. Uczniowie powinni mieć prawo wyboru, czy chcą się z takim posłem spotkać czy nie. Nikt na naszych lekcjach nie trzyma ich na siłę, mało tego – lekcje przeciągają się z inicjatywy uczniów, którzy powinni mieć możliwość takiego spotkania. W tej chwili stawia się na lekcje metodą nauczyciel mówi – uczeń słucha. My proponujemy interakcję między posłem a uczniami, lekcję o działalności społecznej, bez polityki i bez zachęcania do tej czy innej opcji politycznej.”

Poseł Artur Gierada i posłanka Joanna Mucha, dwoje z kilkunastu posłów zaangażowanych w program, zadeklarowali pomoc, aby lekcje mogły być dalej kontynuowane.