środa, Sierpień 15Ostrowiec Świętokrzyski w sieci

Fałszywa szwagierka i fałszywy wnuczek

Oszuści wciąż działają, a ich metody zmieniają się i ewoluują. Tylko wczoraj w Ostrowcu Świętokrzyskim doszło do dwóch tego typu przestępstw. W jednym z przypadków oszuści metodą „na wnuczka” wyłudzili od 89 – letniej kobiety 7 000 złotych. 27- latka została oszukana na portalu społecznościowym, kiedy będąc przekonana, że koresponduje ze szwagierką wpłaciła na konto oszustów 800 złotych.

Wczoraj w godzinach południowych do 89 – letniej mieszkanki Ostrowca Świętokrzyskiego zadzwonił mężczyzna, który podając się za policjanta poinformował kobietę, że jest z nim jej wnuczka, która spowodowała wypadek i potrzebuje pieniędzy w celu „załatwienia” sprawy. Sprawca w taki sposób prowadził rozmowę, że kobieta uwierzyła w jego opowieść i po godzinie przekazała swoje oszczędności w kwocie 7 000 złotych mężczyźnie, który zgłosił się po odbiór gotówki dla „wnuczki”.

Do kolejnego oszustwa w Ostrowcu Świętokrzyskim doszło po południu. Z ustaleń Policji wynika, iż z 27- letnią kobietą, za pomocą komunikatora internetowego skontaktowała się jej szwagierka z prośbą o pożyczenie pieniędzy w kwocie 800 złotych. Pokrzywdzona niczego nie podejrzewając zgodziła się na pożyczkę i dokonała przelewu za pośrednictwem linku załączonego do jednej z wiadomości. Po krótkim czasie otrzymała kolejną wiadomość z prośbą o dokonanie drugiego przelewu. Wtedy zorientowała się, że coś jest nie tak i skontaktowała się telefonicznie ze swoją szwagierką. Wtedy okazało się, że padła ofiarą oszustwa, gdyż jej prawdziwa szwagierka nie prosiła o żadną pożyczkę i nie wysyłała do niej  wiadomości.
W pierwszej kolejności oszuści włamują się na konto użytkownika na portalu społecznościowym, następnie podszywają się pod niego i w jego imieniu kontaktują ze znajomymi z portalu.
Podczas takiej korespondencji oszuści proszą o pomoc i przelanie określonej kwoty, odpowiednio to tłumacząc np. chwilowym brakiem pieniędzy na koncie czy możliwości zrobienia przelewu. Dokładnie w taki właśnie sposób doszło do oszustwa na szkodę 27- letniej Ostrowczanki.

Policjanci w dalszym ciągu ostrzegają przed oszustami! Pamiętaj!

Jeżeli otrzymasz prośbę o dokonanie przelewu na portalu społecznościowym, upewnij się, że wiadomość rzeczywiście wysłał Twój znajomy, a nie osoba pod niego się podszywająca. Wystarczy zadzwonić do znajomego.

Logując się do swojego banku, upewnij się, że jesteś na prawdziwej stronie banku.

Nigdy nie loguj się do banku z linków wysyłanych w wiadomościach e-mail lub na portalach społecznościowych!