niedziela, Sierpień 19Ostrowiec Świętokrzyski w sieci

Szczęśliwe zakończenie grzybobrania

las

Jesień to okres, kiedy w lasach gubi się najwięcej ludzi. Grzybobranie to dobry sposób spędzania czasu wolnego, ale i w tej sytuacji nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Pomimo licznych apeli, nadal wiele starszych osób samotnie wybiera się na grzybobranie. Wczoraj po godzinie 8:00 wyszedł do lasu 82- letni mieszkaniec gminy Kunów. Na szczęście po godzinie 20.00 cały i zdrowy powrócił do miejsca zamieszkania.

Wczoraj  dyżurny ostrowieckiej jednostki przed godziną 17.00 otrzymał  od 51- letniego mężczyzny zgłoszenie,  iż jego 82 – letni ojciec wyszedł po godzinie 8:00 rano do lasu na grzyby i do tej pory nie powrócił do domu. Funkcjonariusze od razu przystąpili do poszukiwań. Blisko 90 osób w tym  policjantów, strażaków oraz osób cywilnych było zaangażowanych w poszukiwania  seniora. Po godzinie 20 mężczyzna cały i zdrowy powrócił do domu z pełnym naręczem grzybów.

To nie pierwszy taki przypadek, dlatego ponawiamy apel o zachowanie rozwagi i rozsądku podczas wypraw do lasu.

Przed wyjściem do lasu należy poinformować bliskich o wyprawie, wskazując okolicę, w której będziemy przebywać oraz określić przybliżony czas powrotu z grzybobrania.

Podczas zbierania grzybów łatwo stracić orientację w terenie i zgubić się w lesie. Starajmy się zapamiętać charakterystyczne elementy terenu, które ułatwią odnalezienie drogi powrotnej. Dobrze jest zabrać ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią i włożyć ubranie posiadające elementy odblaskowe, które mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej. Do lasu najlepiej wybierać się w kilka osób, unikajmy samotnych wypraw. Co jakiś czas sprawdzajmy, czy ktoś zanadto się nie oddalił.

Pamiętaj w każdej niebezpiecznej sytuacji skontaktuj się z Policją.

źródło: policja.pl