wtorek, Sierpień 14Ostrowiec Świętokrzyski w sieci

W którym towarzystwie najtaniej ubezpieczysz mieszkanie?

u

Zgodnie z szacunkami Open Finance, w I kwartale 2017 r. mieszkańcy największych miast Polski na zakup mieszkań wydali 4,4 mld złotych gotówką. Wzrost sprzedaży naprawdę imponuje, ponieważ w całym tylko 2012 r. suma ta sięgała niewiele ponad 6 mld zł. Nic dziwnego zatem, że coraz częściej pojawia się także problem wyboru dobrej firmy ubezpieczeniowej.

Dziś na rynku ubezpieczeniowym w Polsce mamy do wyboru ponad 30 ofert ubezpieczeń majątkowych. Konkurencyjność w branży sprawia, że ceny polis mieszkaniowych w kraju, w porównaniu do innych państw Unii Europejskiej, są stosunkowo niskie. Trzeba tylko zwrócić uwagę na to, jakie kryteria są brane pod uwagę przy szacowaniu kosztów ubezpieczenia.

Co wpływa na wysokość składki?

Zgodnie z informacją ekspertów z internetowego kalkulatora ubezpieczeń www.ubezpieczeniemieszkania.pl, na ostateczny koszt polisy wpływa co najmniej kilka bardziej lub mniej istotnych warunków. Na przykład suma ubezpieczenia, zakres ochrony, ryzyko, wartości mieszkania czy wielkości powierzchni użytkowej nieruchomości. Zwróćmy uwagę na poszczególne warunki:

 

  • suma ubezpieczenia – to maksymalna kwota, którą możemy otrzymać od ubezpieczyciela w przypadku jakiejś szkody. Jej wysokość możemy ustalić sami podczas zakupu ubezpieczenia. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym droższa będzie polisa,

  • zakres ochrony – ubezpieczenie mieszkaniowe jest elastyczne. Oznacza to, że właściciel nieruchomości może sobie swobodnie wybrać te obszary ochrony, które uważa za istotne (np. dodatkowa ochrona ruchomych elementów wyposażenia mieszkania). Im szerszy zakres, tym droższa będzie polisa. Zakres ochrony można sprawdzić w OWU – Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia,

  • powierzchnia użytkowa – im większy metraż ubezpieczanej nieruchomości, tym większą zapłacimy składkę,

  • kalkulacja ryzyka – częściowo zależny od osoby ubezpieczającej mieszkanie czynnik również wpływa na cenę ubezpieczenia. Im większe prawdopodobieństwo ryzyka, tym wyższa składka. Ala uwaga! W danej sytuacji właściciel mieszkania może obniżyć składkę, np. poprzez zakup drzwi antywłamaniowych, alarmu czy detektorów dymu,

  • wartość nieruchomości – wysokość składki jest uzależniona również od wartości rynkowej mieszkania,

 

Kalkulacja ryzyka przez towarzystwo ubezpieczeń

Oczywiście, rodzaj i cena polisy zależy również od innych czynników. Trzeba tylko pamiętać, że nie na wszystko właściciele mieszkań mają wpływ. To m.in. kondygnacja lokalu, co ma znaczenie w momencie, kiedy ubezpieczyciel będzie określać poziom ryzyka. Chodzi tu na przykład o to, jak duże prawdopodobieństwo może zaistnieć w przypadku podtopienia czy zalania mieszkania.

Pod uwagę brana jest także data urodzenia ubezpieczającego się, co pozwala na prawidłowe wyliczenie składki oraz wystawienie polisy. Wiek pozwala również zweryfikować, czy firma ma do czynienia z osobą pełnoletnią. W formularzu do kalkulatora ubezpieczeń znajduje sie też pytanie o liczbę dzieci w gospodarstwie domowym. Wszystko dlatego, że w przypadku obecności osób niepełnoletnich występuje większe prawdopodobieństwo wyrządzenia szkód.

Jeśli ubezpieczana nieruchomość jest wykorzystywana do celów komercyjnych, firma może nieco zmienić zakres i wysokość składki ubezpieczenia. W danej sytuacji jest to również naprzeciw klientom, ponieważ możemy dopasować polisę do swoich potrzeb.

Ile kosztuje polisa mieszkaniowa?

Wartość polis ubezpieczeniowych oscyluje w granicach od kilkudziesięciu do nawet 1000 złotych rocznie. Wszystko zależy od wspomnianych powyżej czynników. Im oferta jest tańsza, tym węższy zakres ochrony obejmuje. Nie znaczy to jednak, że jest najgorsza, ponieważ nawet tanie oferty mogą całkowicie odpowiadać naszym wymaganiom.

W znalezieniu najtańszych ofert pomoże nam kalkulator polis mieszkaniowych. Można też porównać całościowe oferty poszczególnych Towarzystw, na przykład www.ubezpieczeniemieszkania.pl/ubezpieczalnia/pzu

Zgodnie z kalkulatorem na www.ubezpieczeniemieszkania.pl typujemy kilka najlepszych ofert:

 

  1. Inter Polska (oferta InterPolska – INTER Lokum) – 212 zł.;
  2. Link4 (oferta Link4 – Dom) – 213 zł.;
  3. Concordia Ubezpieczenia (oferta Concordia – DOM) – 231 zł.;
  4. Warta (oferta Warta – DOM24 +) – 256 zł.;

Przeprowadzona symulacja kosztów opierała się na kilku założeniach – mieszkanie we Wrocławiu, o powierzchni 50 m. kw. o wartości 350 tys. złotych. Z dodatkowych czynników zostały uwzględnione: mieszkanie własnościowe, na parterze, bez piwnicy, dla osoby bezdzietnej, a teren lokalizacji nie jest w żaden sposób zagrożony, np. powodzią.