wtorek, Sierpień 21Ostrowiec Świętokrzyski w sieci

Rolniku, płać mniej za prąd!

adc093e5d1a7211ed5a33c8a95e959af

 

W polskim prawie istnieje poważna luka – nie wiadomo kim dokładnie jest rolnik. Definicja tego precyzyjnie nie określa, w związku z czym urzędnicy różnie jego działalność interpretują. I z tego właśnie powodu polscy rolnicy płacą za prąd aż do 40 proc. zawyżone rachunki w skali rocznej! Na szczęście można temu zaradzić. 

 

Kto wygra z biurokracją

 

Wybór taryfy dla działalności rolnych jest narzucany odgórnie przez tzw. Operatora Systemu Dystrybucji. Dla gospodarza oznacza to podwójny problem – z jednej strony mierzy się z regulaminem dotyczącym przyznawania taryfy przez OSD, a z drugiej z zawyżoną wysokością rachunków, zwłaszcza w relacji do faktycznego zużycia prądu. I kiedy próbuje na to zaradzić, trafia do znów urzędników, a część z nich twierdzi, że rolnik ma taryfę G ale płaci jak za C, inni że ma taryfę G i płaci za nią, a jeszcze inni że ma taryfę C i płaci jak biznes. Teoretycznie wybór taryfy zależy od rodzaju działalności prowadzonej w danym gospodarstwie. W praktyce – zależy od decyzji dystrybutora, który narzuca rodzaj taryfy lub nie zgadza się na jej zmianę. I tak rolnik prowadzący dowolne gospodarstwo na terenie Polski, latami może nie uzyskać decyzji dotyczącej zmiany taryfy, zgodnie z którą płaciłby za faktyczne zużycie energii.

 

Obniżenie rachunku bez zmiany taryfy?

 

Z pozoru sprawa wydaje się beznadziejna, bo u wszystkich sprzedawców prądu, taryfa C jest droższa niż G. W większości przypadków to spora różnica, do nawet 40 proc., do tego dochodzą wysokie opłaty handlowe. Gdyby jednak rozważyć zmianę sprzedawcy prądu na takiego, który oferuje najbardziej konkurencyjne stawki na rynku dla taryfy C, okazuje się gospodarz może uzyskać wysoką realną oszczędność.

Zakup od bezkonkurencyjnego sprzedawcy prądu oznacza też koniec walki z biurokracją, bo nawet gdy OSD nie zgodzi się na przejście z taryfy z C do G, to i tak jako rolnik będziesz płacić o wiele mniejsze rachunki za prąd. Dzieje się tak z prostej przyczyny – prąd w taryfie C jest u tego sprzedawcy najtańszy – wystarczy porównać z każdym innym sprzedawcą na rynku! W dodatku ten sprzedawca prądu oferuje całkowity brak opłaty handlowej, a zwykle on nie tylko występuje w umowie, ale do tego jest wysoki. Na podstawie tych informacji i danych, jesteśmy przekonani, że jeżeli prowadzisz gospodarstwo rolne, np. w okolicach Ostrowca, zmiana sprzedawcy prądu na takiego, który oferuje najbardziej konkurencyjne stawki na rynku dla taryfy C to czysty zysk. W wyniku kalkulacji wykonanej dla różnych miast, w tym dla Ostrowca, obliczyliśmy, że po podliczeniu zużycia prądu w gospodarstwie rolnym w taryfie C można zaoszczędzić aż do 50 proc. w skali roku!

 

Wygodna sprawa

 

To co musi zrobić rolnik, np. z terenu Ostrowca, to uważna lektura umowy oraz regulaminu sprzedaży. Zanim podpiszesz umowę możesz porównać ofertę poprostuprad.pl z ofertą innych sprzedawców, zwracając szczególną uwagę na: czas trwania umowy, zmienność ceny za 1 kWh w trakcie trwania umowy, dodatkowe, miesięczne opłaty – ich brak spowoduje jeszcze większe oszczędności – oraz okres wypowiedzenia umowy i ewentualne kary za jej wcześniejsze rozwiązanie. A to wszystko możesz sprawdzić nie ruszając się z fotela – obsługa on-line i wsparcie indywidualnego doradcy ułatwiają procedurę, a większość formalności firma załatwia za Ciebie.